Péče o rakytník

Rakytník

Rozhodli jste se, jako my, pěstovat rakytník pro jeho vitamíny? A víte o něm vše, co potřebujete? Rakytník je menší strom nebo keř, a pochází z Číny, Indie, Nepálu nebo Sibiře. Má zeleno-stříbrné listy a oranžové plody, a u nás se používá převážně jako okrasný keř.

Už víme, jak vypadá a co to rakytník je. Teď si povíme něco o tom, jak ho pěstovat. Rakytník je větrosnubný, dvoudomý keř, to znamená, že musíme mít v blízkosti vždy druhý keřík, ale pozor, vždy musíme mít samčí a samičí keř. Větrosnubný keř má potom možnost se opylovat a díky tomu mít plody.

Rakytník je velmi nenáročná rostlina, prosperuje skoro na každém místě. Snese téměř každou půdu, přímé slunce i stín, a nevadí mu ani povětrnostní podmínky. Stejně tak zvládne i sucho, vydrží i dlouhodobě vyschlá a suchá stanoviště. Není však dobré jej pěstovat na trvale zastíněných místech, nebo v přemokřelých a kyselých půdách.

Samičí keře jsou náchylnější na prosychaní větví, neměli bychom tedy zapomínat na prořezání keřů.

Plody rakytníku mají 10x více vitamínu C než pomeranč, a jsou také zásobníkem vitaminu A. Z plodů můžeme udělat šťávu, med, nebo olej. Neotrhané plody si rádi na podzim dají i ptáčci, kteří k nám zavítají na naši zahrádku.

Přejeme mnoho úspěchů s pěstováním
Vaše Špachtle :)