Péče o borůvky

Návod jak správně zasadit a pěstovat borůvku

Dnes jsme se rozhodli zasadit keřík borůvky. Existuje několik druhů, které jsou vhodné na pěstování na zahradě – borůvka kanadská, zahradní, chocholičnatá, velkoplodá a hroznovitá. Vždy je to stejná dřevina, někdy má ale trošku odlišné potřeby.

U všech druhů je třeba myslet na to, že potřebují kyselejší půdu, tak aby pH bylo 4 až 5. Pokud se rozhodneme, že na zahradu chceme kanadskou borůvku, musíme dávat pozor na to, že jsou čátečně cizosprašné. Je tedy dobré zasadit více odrůd vedle sebe, aby se vzájemně opylovaly. Pokud budeme mít pouze jednu, riskujeme, že borůvka bude mít malé plody a malou úrodu.

S vysazováním borůvky na zahradu můžeme začít až tehdy, když nehrozí mrazíky. Začneme tím, že si vykopeme jámu hlubokou asi 50 cm a částečně jí zasypeme rašelinou, která je přímo určená pro pěstování plodin s potřebami na kyselé pH půdy. Do jámy zasadíme vybrané keříky.

Důležité je dávat pozor na kořínky, protože u těchto dřevin jsou velmi jemné a křehké. Dávejte proto pozor i při okopávání a plení. Aby jsme zajistili co nejmenší zásah, je nejlepší dát pod borůvku drcenou borovou kůru, nebudeme pak okolo ní muset vytrhávat plevel.

Rašelinu okolo borůvky nesmíme nikdy nechat úplně vyschnout. Ideálně ji proto dávame do polostínu a zaléváme dle potřeby. Pokud borůvku pěstujeme na sluníčku, musíme jí dopřát dostatek vody, nesmíme ji však ani přelít, protože přebytečná voda může způsobit zahnívání kořínků. Abychom nechtěně nezvyšovali pH, je na zalévání ideální dešťová voda.

Pokud se bude borůvce dařit, budeme moci plody sbírat od června do srpna. Z jednoho keříku můžeme údajně sklidit cca 1,5 až 2kg – no sami jsme zvědaví :-)

Přejeme mnoho štěstí při pěstování této dřeviny.