Jezírkové ryby

Jezírkové ryby

Pomalinku nám začalo jaro, a s jarem přichází i aprílové počasí a také sezona jezírkových rybek. Po zimě na nás však čeká zašpiněné a zařasené jezírko. Co bychom měli udělat proto, aby se naše rybičky měly dobře?

Špatná kvalita vody může být zapříčiněná nekvalitním filtračním zařízením, nedostatečným provzdušněním, uhnilými rostlinami, nebo napadaným listím. Za špatnou kvalitu vody mohou také řasy a sinice, které využívají nadbytečné živiny v rybníčku a množí se vlivem intenzivniho slunečního svitu. 

Pro začátek tedy zbavíme jezírko všech velkých nečistot. Nejsnadnější možností jak snížit množství nečistot v jezírku je odpustit část vody a doplnit vodu čistou. Maximálně odpustíme 1/3 obsahu, pokud bychom odčerpali vody příliš mnoho, stávající ryby by to špatně snášely. Poté přijde na řadu filtrace. Filtraci vybíráme vždy podle obsahu vody v jezírku tak, aby byla dostatečně silná. Při nižším výkonu se stává, že voda zůstává špinavá a filtrace se rychleji zanáší.

Poté se vrhneme na „neviditelné“ potvory. Pokud se rozhodneme, že budeme používat chemické přípravky, musíme vždy vědět, čeho se konkrétně potřebujeme zbavit. Po zimě nás nejčastěji trápí vláknitá řasa, v takovém případě je vhodným přípravkem např. Dennerle Algenstop, který zastaví růst řas, zapříčiní odumření již existujích. Přípravek snižuje a reguluje pH, což je důležité právě proto, že řasám se velmi daří když je pH vyšší…

Pokud si chceme naše jezírko obohatit o nové ryby, musíme počkat, dokud se teplota přes den i v noci neustálí alespoň okolo 7 stupňů Celsia. V opačném případě hrozí, že se ryby nedokážou aklimatizovat a uhynou. Pokud je počasí přívětivé a jezírko máme vyčištěné, můžeme do něj nové ryby přenést. Snažíme se, aby doba, po kterou jsou ryby přenášeny, byla co nejkratší. Sáček s rybami položíme do vody a necháme cca 15minut aklimatizovat. Poté sáček rozřízneme a necháme ryby aby si samy vpluly do jezírka….

Přejeme ať Vám rybičky zdobí Vaše jezírko a dělají radost :-)