Péče o trávník

Jednoduchá cesta ke zdravému trávníku

Jaro už o sobě dává znatelně vědět a tak končí i zimní spánek pro naši zeleň na zahradě. Krom všech keřů, ovocných stromků a květin je třeba zvýšenou pozornost věnovat také trávníku. Koberec plný pampelišek a dalšího jarního plevele je sice romantický, ale bohužel nesvědčí o správné údržbě zelených ploch. Nyní si v několika krocích popíšeme, jak o ně dobře pečovat.

S přípravou na novou sezónu začněte již na podzim

Trávník musí na jaře vyrazil vzhůru ke slunečním paprskům svěží. Proto je třeba jej v období vegetačního klidu nechat odpočívat. Na zimu ho zastřihněte na max. 5 cm. Sekáním docílíme i toho, aby na travnatých plochách nezůstalo ležet velké množství listí. Právě to, při dlouhodobém styku s porostem, způsobuje nevzhledné hnědé fleky, které nás na začátku jara mohou nemile překvapit.

Zbavit trávník nečistot však není jediným zásadním úkonem, jež je před zimním spánkem dobré podniknout. Je velmi důležité jej provzdušnit za pomoci tzv. vertikutace. Speciální přístroj, užívaný k této práci lze snadno pořídit od 3 000 Kč. Slouží k tomu, aby z trávy dostal především mech a odumřelé, zplstnatělé stonky, které jí brání v dostatečném dýchání. Proti mechu můžete v této fázi účinně zabojovat i zavápněním porostu. Po zásahu vertikutátorem zbavte trávník zbylých stařešin a zbytků.

Pokud chcete být důslední do nejmenšího detailu, dopřejte ploše ještě lepší příjem vzduchu a živin. Postačí mít obyčejné vidle a jednotlivé drny mírně přizvednout tak, aby se zde vytvořily kanálky, kterými právě tyto nezbytné látky snáze příjme. Celý proces se nazývá aerifikace. Na velkých plochách užíváme stroje, jež dokáží udělat do půdy nesčetný počet malých otvorů, až do hloubky 10 cm. Jimi poté trávník potřebné živiny snáze přijímá.

Nyní můžete mít pocit, že došlo k absolutnímu zničení vaší zahrady. Při pohledu na prokopané a nadzvednuté drny neuvěříte, že se na jaře dočkáte zázraku. Trávník si však v tuto chvíli doslova mne ruce, protože se později nad jeho vitalitou nestačíte divit.

Jarní péče je už pouze třešničkou na dortu

Péče o jarní trávník začíná ve chvíli, kdy se teplota vyšplhá k deseti stupňům. Dřívější zásahy by travnatému koberci spíše uškodily. V první řadě je třeba jej zbavit všech usedlých nečistot. Ty mu brání v příjmu potřebného množství vzduchu a přispívají zadržování vody. To vede k rozšíření vlhkosti, tedy vhodnému podhoubí pro plísně a další onemocnění. Na řadu proto znovu přichází vertikutátor, ten se vším nepořádkem řádně zatočí. Po provzdušnění už jenom počkáme na déšť, jež nás upozorní na nutnost prvního hnojení.

Stačí jenom pár základních kroků a na jaře bude zahrada zalita nebývalou zelení, která bude po tvrdě odpracovaných hodinách odměnou každému zahradníkovi.