Řez okrasných dřevin

Jarní řez okrasných dřevin

Jarní řez okrasných dřevin je nejlepší provádět v únoru, hned jak pominou silnější mrazy. Přečtěte si, jak postupujeme u jednotlivých okrasných dřevin.

Když mráz poškodí stálozelené keře

Stálozelené rostliny často poškozuje takzvané mrazové uschnutí. To poznáme tak, že listy jsou hnědé a vrcholky výhonů odumřelé. Všechny tyto části je nutno odstřihnout.

Jarní řez hortenzie velkolisté

Mrazem trpí také hortensie velkolistá. Aby vám na jaře začala rašit včas, je dobré jí odstřihnout loňské výhony a květenství až k poslednímu zdravému páru pupenů.

Tip: Váháte, je-li výhon skutečně odumřelý? Stačí nehtem jemně odtrhout kousek kůry. Zdravý výhon bude pod kůrou svěže zelený. Mrazem zasažený výhon bývá často zažloutlý až hnědý.

Hluboký řez u vyšších keřů

U vyšších keřů okrasných květem, provádíme tzv. hluboký řez. Ten se dělá tak, aby na výhonech zůstaly jen dva páry pupenů. V únoru ho provádíme například u komule (Buddleia) a u hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata). Čím dříve řez provedeme, tím lépe. Obdobně děláme hluboký řez také u popínavých kvetoucích dřevin, jako je třeba plamének (Clematis).

Řez nízkých keřů

U nízkých druhů jako je tavolník (Spirea) jednoduše ostřihneme loňské výhonky kousek nad starším dřevem.