Jak vybrat zahradní sekačku

Jak vybrat zahradní sekačku?

Perfektně střižený trávník v paletě čerstvě zelené barvy, hoden anglických golfových hřišť, to je sen každého zahrádkáře. Ovšem péče o travnatý koberec spočívá v dřině, kterou do jeho vysněné podoby musíte vložit každý týden. Asi největším asistentem je vám v tomto okamžiku sekačka na trávu, jejíž výběr úzce souvisí s tím, jak velké úsilí budete muset při sekání vynaložit. Přeci jen si představte, jak zápasíte s napájecí šňůrou v nepřehledném terénu nebo tlačíte vašeho hromotluka do kopce, aniž by vám pomáhal pojezd. Vzhledem k tomu, že se jedná o pomocníka, jež bude zahradu udržovat po dlouhá léta, je nutné si při výběru dát pořádně záležet.

V první řadě se musíte rozhodnout, jaký druh sekačky si pořídíte. Dnešní nabídka je nepřeberná a záleží především na velikosti a členitosti pozemku, na kterém bude stroj sloužit. Samozřejmě je důležité vyhodnotit, kdo bude finálně se sekačkou nejčastěji pracovat, jak vysoký porost bude opečovávat a jak často.

Zvolte si tu pravou

Rotační sekačky patří uživatelsky k nejoblíbenějším na trhu. Elektrické se těší oblibě u menších ploch, zatímco benzínové se osvědčují u velkých pozemků. Dalším druhem jsou sekačky strunné. Využijete je především v členitém terénu, kde potřebujete obsekat porosty, keře či plevel v blízkosti vysokého plotu. Vřetenová sekačka je oblíbená pro svou šetrnost k travnaté ploše. Zajímavou alternativou a relativní novinkou na trhu jsou sekačky robotické, ty pracují zcela samostatně. Počítejte s tím, že obslouží menší a ne příliš členité plochy. Dnešní typy si již hravě poradí se svahem a díky speciálním, nataženým lankům hravě objedou záhon plný pestrobarevných květin. Vysokému porostu svědčí bubnové sekačky, které se i přes svou objemnost poměrně snadno ovládají. Důležitým asistentem pro ryze kosmetické úpravy je křovinořez. Každý model má svá pro a proti, volba je čistě individuální, jednoduše vám musí padnout do oka i ruky.

Pohon je zásadní

Elektrika, benzín nebo aku. Elektrické sekačky jsou velmi lehké a snadno se s nimi manipuluje. Zároveň jsou přímo závislé na zdroji napájení, s čímž je třeba počítat. Dobře je uplatníte na menších plochách, kde můžete neustále kontrolovat ležící kabel. Benzínová sekačka je mnohem masivnější a těžší, pracuje však bez kabelu, čímž se dostanete i do špatně dostupných a vzdálenějších míst. Nově se na trhu objevují také aku sekačky. Tento ekologický model je samozřejmě velmi flexibilní, ovšem je důležité myslet i na omezenou výdrž baterie. Pokud chcete trávník sekat často, je důležité mít skutečně silný a kvalitní motor.

Očekáváte pomoc od manželky? Pojezd je nutný!

Pojezd je základní doplňkovou funkcí sekaček. Jestliže se jedná o skutečně malý pozemek, snadno se bez něj obejdete, ale pro větší plochy je jeho přítomnost nezbytná. Díky němu bude stroj trochu robustnější a těžší. Pojezd výrazně usnadní práci, není proto důvod, aby vás při sekání nemohla zastoupit partnerka.

Pro pravidelný a perfektní střih

Záběr sekačky je důležitým faktorem pro volbu vhodného modelu. Odvíjí se od rozlohy sekané plochy. Existuje určité pravidlo, kdy pro plochu do 200 m2 postačí záběr rotujícího nože kolem 32 cm. Naopak pro velké pozemky, nad 1000 m2, je nutných 53 cm a více.

Stále dostupný servis

O sekačku se musíte náležitě starat. U benzínových typů dbáme pokynů výrobce při pravidelné výměně oleje. Nezapomínejte sekačku dobře vyčistit od zbytků trávy, které by se v ní mohly usadit a plesnivět. I přesto je důležité se při nákupu informovat na síť a spolehlivost dostupného servisu pro váš přístroj. Pokud dojde k poruše uprostřed sezóny, bez funkčního stroje se neobejdete, proto klaďte důraz na pohotovost servisních pracovníků.

Vyjeďte vstříc krásnému trávníku se svou novou zahradní sekačkou. Při správné volbě se vám stane potřebným pomocníkem pro pravidelnou údržbu zahrady.