Domácí hnojivo

Domácí přírodní hnojiva zadarmo

Nemusíte být zrovna velký zahradník, stačí, že máte doma alespoň jednu rostlinku, stejně jako já, aby vás štvalo utrácet hříšné peníze za hnojiva. Přitom to jde i jinak, zadarmo a ještě s pocitem, že je z vás velký ekolog. Variant jsou stovky, jako hnojivo můžeme využít prakticky vše přírodní. Pojďme se podívat na nejpoužívanější možnosti, jak si vyrobit domácí hnojivo, které vás nebude stát doslova nic.
 

  1. Voda z akvária

Máte doma akvárium? Pak pro vás mám dobrou zprávu. Akvarijní voda je úžasným hnojivem právě pokojových rostlin. Takže až příště budete čistit akvárko, rozmyslete se, jestli tu „špinavou“ vodu opravdu nalijete do záchodu.

  1. Králičí bobečky

Jestli si potrpíte na chlupatější zvířátka, můžete do pet láhve nasypat tak čtvrtku obsahu králičích bobečků a zalít studenou vodou. Po zalévání stačí jen vždy dolít doplna a jednou za čas doplnit bobečky. Ale pozor, tohle se hodí spíš do venkovních truhlíků. A pokud máte doma slepice, na zahradu je přímo zázračná stejná varianta ze slepičinců.

  1. Výluh z kopřiv

Toto bylo oblíbené hnojivo nejedné babičky. Stejně jako u předchozí varianty, stačí zalít kopřivy vodou a nechat je pár hodin louhovat. Výhodou této varianty je, že jí můžete použít i v bytě a nemít při tom špatný pocit. Výluh z kopřiv si můžeme připravit i v mnohem silnější variantě – přibližně dvě velké hrsti listů kopřiv zalijeme 1l čistého lihu. Po 24 hodinách přecedíme a dávkujeme 5ml roztoku na 1l zálivky.

  1. Popel

Venku už začíná být krásně a většina z nás už má za sebou první opékání buřtů. Pokud seberete hrst popela a posypete s ní hlínu pod rostlinami, odvděčí se vám silnějšími stonky.

  1. Kávová sedlina

S kávovou sedlinou se nejčastěji setkáme při použití do kompostu. Ale pokud jí doma vysušíte na novinách, můžete s ní krásně posypat zeminu. Získáte vydatné, ale také silné hnojivo. Pozor, pro pokojovky nepoužívat častěji, než dvakrát do roka. Venku můžete i každého čtvrt roku.